8 Mart Dünya Kadınlar Günü (Başka Özgecanlar Ölmesin) Paneli Düzenlendi

HomeManşetGüncel Gelişmeler

8 Mart Dünya Kadınlar Günü (Başka Özgecanlar Ölmesin) Paneli Düzenlendi

Tüm Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası (Tüm Eğitim-Sen) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde "Kadına yönelik şiddettin engellenmesi" konulu panel düzenle

Görevde Yükselme Sınavı için MEB’dan Yolluk Talep Ettik
Üyelerimize Şemsiye Dağıttık
Kuruluşu Açıklandı

Tüm Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası (Tüm Eğitim-Sen) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde “Kadına yönelik şiddettin engellenmesi” konulu panel düzenlendi. Siirt Üniversitesi (SİÜ) konferans salonunda SİÜ Doç.Dr. Koray Özrenk’in oturum başkanlığında yapılan panele konuşmacı olarak Gazeteci Yazar yıldız Ramazanoğlu, SİÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim görevlisi Figen Kanbir ve SİÜ İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Fadıl Ayğan katıldı.

Mersin’de katledilen Özgecan’ın babası Mehmet Aslan’ın davet edildiği panele taziye ziyaretlerinin devam ettiği gönderilen görüntülü mesaj yayınlandı. Siirt halkını selamlayarak konuşmasına başlayan Aslan, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Her ne kadar Özgem benim meleğim, benim kızım olsa da Türkiye’de bulunan bütün Annelerin, Babaların bizim içimizdeki acıyı, kederi en yanını sanki kendi acıları imiş gibi bizimle paylaştılar. Anadolu’nun yüzyıllardır cefakar, vefakar, çilesi bitmeyen annelerimizin ve çocuklarımızın bundan sonraki süreçte inşallah daha güzel günlerin geleceğine olan inancım tamdır. Bu anlamda her şey Allahın lütüf ihsanı ile olmaktadır, Allahın takdiri ile olmaktadır. Anadolu’da yaşayan bütün kadınların bütün Özgelerin sevgi ile saygı ile geleceğe umutla baktıklarını biliyorum. Allahın bizden istemiş olduğu bir tek bir şey var, İhlas. İhlas ile birlikte bunu kendi yaşamımıza, kendi hayatımıza geçire bilme anlamında, mümkün olduğunca sağduyulu olmak ve birlikten kuvvet doğar düşüncesi ile birbirimizin acılarını, ıstıraplarını, yaralarını sarmaktan başka çaremiz yok. Bu toprakların acılı anneleri ve acılı babaları artık el ele vermek zorundadır.” – “Sevginin en yücesini bence kadınlar hissediyor” Memleketi idare edenler, ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirten baba Aslan, bizlerinde onlara azami düzeyde katkıda bulunması, yardımcı olması çok önemli olduğu söyledi. “Kadınların sadece yılda bir kere 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde anılması sembolik olarak ta olsa aslında bunun bireysel olarak her ailede, her topluluğun içerisinde kadına verilen değer ile birlikte o ailenin, toplumun yüceleceğini bilmemiz gerekiyor. Kadınlar, dünyada iki ana unsur ve güçten biridir” diyen Aslan şöyle devam etti: “Kadın ve erkek malum Adem ile Havva’dır. Kadınlara verilmesi gerekilen değer, bugün yirmi birinci yüz yılda artık gerek ekonomik anlamda gerek siyasi anlamda gerek yeni yetişecek olan nesillerin daha bilinçlenmesi, daha güzel şeyler ürete bilmesi için arık vazgeçilmez bir koşul hale gelmiştir. Sevginin en yücesini bence kadınlar hissediyor.

Kadınların his ettiği evlat sevgisi sanırım dünyada hiçbir varlık hissedemeyeceği kadar yoğundur. Bu anlamda sevgi öyle bir şey ki Allahın yansımasıdır. Kainatı sevgiden yaratmıştır. Gönüller sevgi ile birleşir ise ortada ne acı, ne ayrılık, ne kin, nede acı ızdırabı olur.” Mesajında Siirt’te gelip Tillo ve Veysel Karani beldesini görmek istediğini belirten Aslan, Siirtli annelere de gönderdiği mesajında şunları ifade etti: “Siirt halkının güzel annelerine sesleniyorum, sizden başka ve bu Anadolu’nun cefakar, vefakar annelerinden başka kimse bu ülkedeki çocukların daha iyi yetişmesi adına dünyanın hiçbir halkı, hiçbir milleti daha büyük fedakarlık göstermemiştir. Açlığın, yoksulluğun, sefaletin, çaresizliğin ne demek olduğunu bizler iyi biliyoruz. Allah kimseyi darda, zorda ve yolda koymaz gelecek güzel günler hemen yarın elimizde. Bu güzel günlerimizi yaratacak olanda, devam etmesini sağlayacak olanda annelerdir. Sevgi gönüllerde büyüsün.” Tarih boyunca hak ve özgürlükleri başta olmak üzere mücadeleleri ciltler dolusu sığmayan kadınların günü olduğunu belirten Tüm Eğitim Sen Genel başkanı Selman Aksu, panelin açılış konuşmasında kadınların hayta daha fazla katılmaları kadın zarafeti ile şekillenen bir sosyal hayata daha aydınlık geleceğe ulaşmanın yegane koşulu olduğunu söyledi. Aksu konuşmasında şunları ifade etti: “Halen hemen yanı başımızda Ortadoğu karanlığında 7 bin civarında Kürt, Türkmen, Sünni, Şii ve Ezidi kadının DAİŞ terör örgütünü elinde bulunuyor. Kimi kadın savaş ganimeti olarak görünüyor ve pazarlarda satılıyor. Kişi ise vahşice katlediliyor.

Bu önemli günde Dünya’nın duyarlılık göstererek kadın haklarına buradan başlamalarını temenni ediyoruz.” Özgecan’ın katillerinin en kısa süre içerisinde bulunup kamu vicdanını bir nebze dahi olsa rahatlatırken, son bir ayda biri Nusaybin’de ve biri Siirt’te olmak üzere biri kadın iki cinayetin halen katil zanlılarının bulunmaması kamu vicdanını derinden yaraladığını belirten Aksu, yetkililerin bu konuda duyarsız ve sesiz kalmalarını temenni etiklerini kaydetti. Konuşmaların ardından panele katılan Siirt Vali vekili Bahadır Yörük ve sendika genel Başkanı Aksu tarafından konuşmacılara plaketleri verildi. Panele Vali Vekili Bahadır Yörük’ün yanı sıra Ak Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, İl Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay, AK Parti, CHP ve Hüda-Par il başkanları ve yöneticileri, kamu kurum yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

tum-egitim-sen-ozgecanlar-olmesin-paneli-8-mart-dunya-kadinlar-gunutum-egitim-sen-ozgecanlar-olmesin-paneli-8-mart-dunya-kadinlar-gunu-2tum-egitim-sen-ozgecanlar-olmesin-paneli-8-mart-dunya-kadinlar-gunu-3tum-egitim-sen-ozgecanlar-olmesin-paneli-8-mart-dunya-kadinlar-gunu-4tum-egitim-sen-ozgecanlar-olmesin-paneli-8-mart-dunya-kadinlar-gunu-5tum-egitim-sen-ozgecanlar-olmesin-paneli-8-mart-dunya-kadinlar-gunu-6

YORUMLAR

WORDPRESS: 0